Před blížící se sklizní v Žatecké chmelařské oblasti je zřejmé, že úroda bude slabá.
 
O situaci v českých chmelařských oblastech informoval předseda Svazu ing. Luboš Hejda, který řekl, že zatímco loni se sklidilo 6 200 tun chmele, letos se čeká propad zhruba o třetinu.

Zatímco proti suchu se chmel částečně může bránit svými hlubokými kořeny a do jisté míry i závlahovými systémy, proti vysokým teplotám není obrana. „A souběh těchto dvou vlivů je pro chmel ničivý. Kvůli vysokým teplotám se z chmelové révy odpařuje příliš mnoho vody a to nesvědčí dozrávání chmele. Proto letos bude úroda slabá,“ řekl Luboš Hejda při čtvrtečním Chmelařském dni ve Stekníku poblíž Žatce, kde se pěstitelé pravidelně scházejí těsně před začátkem sklizně. Ta začne někde už v pondělí, jinde až koncem srpna.

Předseda Bohemia Hop, a.s. a CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec Zdeněk Rosa informoval z pozice předsedy Ekonomické komise Mezinárodního sdružení pěstitelů chmele o tom, že přestože došlo ve světě k meziročnímu zvýšení ploch chmele na 50 500 ha očekává se celkově ve světě nižší sklizeň než v roce 2015. Hlavní výpadek se vedle ČR očekává zejména v Německu a také ve Slovinsku, které byly postiženy podobným průběhem počasí jako ČR.